7 sposobów jak zachęcić niemowlę do leżenia na brzuszku.

  1. Proponuj pozycję brzuszkową na różnych podłożach. Nie chce leżeć na macie? Spróbuj na łóżku, kanapie, na podłodze, innej macie, na kocu, na trawie, w gondoli. Nadal się denerwuje lub wytrzymuje tylko kilka sekund? Ok, zawsze coś. Za kilkanaście minut spróbuj ponownie.
  2. Jeśli w pozycji na płasko od razu jest bunt, niezależnie od powierzchni. Wygodnie ułóż się na kanapie, a malucha spróbuj położyć na swojej klatce piersiowej. Pamiętaj, aby być w pozycji prawie leżącej. Tak, by głowa dziecka była tylko niewiele wyżej niż jego biodra.
  3. Może piłka pomoże? Masz w domu piłkę gimnastyczną?

*dla niemowląt najlepsza wielkość to 55cm, ale większa też da radę 🙂

Połóż malucha brzuchem na piłce, aby jego kręgosłup był równolegle do podłogi. Ustaw jego rączki tak, aby łokcie znajdowały się pod barkami. Trzymaj dziecko stabilnie za biodra lub barki.

Jeśli ta pozycja jest dla niego za trudna, przechyl piłkę tak, aby głowa malucha była trochę wyżej niż pupa.

  1. Połóż niemowlę na brzuchu na swoich nogach. Poprzecznie do linii Twoich ud.
  2. Jeśli widzisz, że dziecku uciekają rączki do tyłu (w leżeniu na macie), przez co nie potrafi się podeprzeć i utrzymać w pozycji. Zwiń mały ręcznik i włóż go pod pachy malucha. Stosuj to jako jedną z form leżenia na brzuchu, niejedyną.
  3. Pójdźcie na basen. Ćwiczenia w wodzie i pływanie na brzuszku pozytywnie wpływają na napięcie mięśniowe, co może się przełożyć na lepszą kontrolę głowy i pozycję na brzuchu.
  4. Kładź dziecko na brzuchu na czas drzemki w ciągu dnia. To nie jest to samo co aktywne przebywanie w tej pozycji, ale może pomóc.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *