Moje dziecko nie raczkuje. Jak wspomagać czworakowanie malucha?
Czym jest PRAWIDŁOWE czworakowanie (potocznie nazywane RACZKOWANIEM)?
- Przede wszystkim jest to ruch SYMETRYCZNY, płynny i rytmiczny. Przemieszczenie prawej ręki wykonywany jest równocześnie z przemieszczeniem lewej nogi. W tym czasie lewa ręka i prawa noga jest w podporze, czyli opiera się o podłoże.
- U większości dzieci pozycja czworacza (statyczna) pojawia się około 7-8 miesiąca życia, a czworakowanie około 9-10 miesiąca życia. Pojawia się, czyli w tym czasie dziecko dopiero próbuje tych czynności.
- Raczkowanie jest to sposób lokomocji niemowlaka. Czworakujący niemowlak zostawiony w sprzyjającej przestrzeni (o ile ma dobry humor, nie ząbkuje, nie jest zmęczony, głodny… ;)) powinien używać właśnie tego ruchu do przemieszczania się, poznawania świata, zaspokajania ciekawości.
Dlaczego CZWORAKOWANIE jest takie WAŻNE?
- Przede wszystkim umożliwia prawidłowy rozwój ruchowy, lokomocji, koordynacji, równowagi, szybkości reakcji. Dziecko jest samowystarczalne tu i teraz.
- Aktywuje mózg do pracy, dzięki czemu powstaje w nim więcej połączeń nerwowych.
- Umożliwia koordynację półkul mózgu. Wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu (ciało modzelowate), które jest łącznikiem pomiędzy dwoma półkulami mózgowymi.
- Wpływa na koordynację oko-ręka, co ma istotny wpływ na naukę pisania i czytania w przyszłości
- Przyczynia się do rozwoju widzenia dwuocznego, możliwości akomodacji oka (widzenie przedmiotów w różnych odległościach) oraz słyszenia dwuusznego.
Zgłoś się do fizjoterapeuty, jeśli Twoje dziecko:
- Skończyło 8 miesiąc życia i nie przyjmuje pozycji czworaczej.
- Skończyło 10 miesiąc życia i nie próbuje raczkować.
- Raczkuje niesymetrycznie. Podwija cały czas jedną- tą samą nogę, wykonuje skoki, przesuwając obie nogi jednocześnie, ciało dziecka jest dziwnie napięte, dziecko przewraca się ciągle w jedną stronę, ustawienie głowy jest niesymetryczne względem kręgosłupa, jedna strona ciała pracuje bardziej niż druga itd.
- Zamiast na dłoniach i kolanach porusza się na pupie, na brzuchu, pełza niesymetrycznie, lub pełza za długo (powyżej 10 miesiąca życia), nie próbując wyższych pozycji – czworaki, klęki przy podporze, wstawanie przy meblach.

Sposoby na wspomaganie CZWORAKOWANIA.
1. Przede wszystkim daj dziecku możliwość swobodnego ruchu. W miarę możliwości unikaj nadmiernego używania fotelików, hamaków, leżaczków, nosideł, kojca (sama jestem mamą i wiem, że czasem są ciężkie dni, w których dziecko cały czas jest np. w nosidle, tutaj nie piszę o tych dniach).
2. NIGDY NIE UŻYWAJ chodzików, skoczków! Dziecko powinno najwięcej czasu spędzać na podłodze. To jest jego „naturalne środowisko”.
3. Jeśli dziecko z różnych powodów nie próbuje raczkować, a już jest na to czas. RODZICU, RACZKUJ Z DZIECKIEM. Pokaż mu, jak to się robi, pokaż mu zabawę w psy, koty, konie! Turlaj się z dzieckiem po podłodze. DZIECI UCZĄ SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM POPRZEZ NAŚLADOWANIE.
4. Zadbaj o warunki do swobodnego rozwoju ruchowego. Sprawdź, czy jego ubranie nie ślizga się po podłożu. Najlepiej, jeśli dziecko ma gołe całe nogi. Jeśli jest zimno, rozłóż dziecku np. puzzle piankowe.
5. Zaproponuj zabawę na różnych powierzchniach. Piasek, trawa, dywan, bez dywanu, mata, łóżko… Zwłaszcza jeśli niemowlę pełza, a nie chce raczkować. Inna powierzchnia, zwłaszcza bardziej miękka utrudnia poruszanie, przez co dziecko zmuszone jest do kombinowania, cięższej pracy = zwiększonej aktywności ruchowej. To działa tylko na korzyść czworakowania!
6. Poniżej przedstawiam dwa ćwiczenia, które mogą pomóc.
- Pozycja czworacza przed udo rodzica – gdy nie przyjmuje czworaków.
- Wytrącanie dziecka z równowagi – gdy maluch ma stabilną pozycję czworaczą, ale nie umie się w niej przemieszczać. Pobawcie się, „poprzeszkadzajcie” dziecku, niech zawalczy o pozycję. Stabilniejsza pozycja = łatwiej będzie mu oderwać kończynę z podłoża i ruszyć.
Pamiętaj! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. DAJ DZIECKU CZAS.
A jeśli coś Cię niepokoi to pisz śmiało, spróbuję pomóc, uspokoić lub pokierować dalej J
Właśnie jesteśmy w skończonym 9 miesiącu i młody zaczął sam przechodzić przez nogi 🙂 nasze gdy leżymy lub wspina się na nas. Nie wiedziałam o tym by mu pokazywać taką pozycję 🙂 będziemy więc czworakować całą rodziną 😍