Przepuklina pępkowa niemowląt – czy fizjoterapeuta może pomóc?
PRZEPUKLINA PĘPKOWA – CO TO JEST?
Przepuklina pępkowa u niemowlaka jest wadą, w wyniku której zawartość jamy brzusznej wydostaje się na zewnątrz poprzez otwarty, niewłaściwie wykształcony pierścień pępka.
JAK POWSTAJE?
Na wczesnych etapach rozwoju płodu szybko rosnące jelito nie ma wystarczająco dużo miejsca w jamie brzusznej i wychodzi przez szeroki pierścień pępkowy do sznura pępowinowego. Po kilku tygodniach jelito powraca do jamy brzusznej, a pierścień stopniowo się zmniejsza i zamyka. Prawdopodobnie zatrzymanie tego procesu powoduje wystąpienie przepukliny pępkowej.
Choć jest to WADA WRODZONA, przepuklina pępkowa u niemowląt nie zawsze jest widoczna od urodzenia. Czasem pokazuje się dopiero w kolejnych tygodniach lub miesiącach życia dziecka na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, np. podczas płaczu, kaszlu, kichania, napinania się jamy brzucha z powodu problemów trawiennych malucha.
Przepuklina pępkowa stwierdzana jest aż u 1 na 6 noworodków!
Czynniki ZWIĘKSZAJĄCE RYZYKO wystąpienia:
- wcześniactwo
- niska masa urodzeniowa
- rasa czarna
Większość przepuklin pępkowych nie wymaga leczenia chirurgicznego. W 85-90% przypadków zamykają się one samoistnie do 5 roku życia.
Bardzo rzadko dochodzi do UWIĘŹNIĘCIA PRZEPUKLINY, co jest stanem do natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
JEDŹ NA SOR, jeśli przepuklina nie daje się odprowadzić do wewnątrz brzucha, jest napięta, twarda, czerwona lub bolesna.
CZY FIZJOTERAPEUTA MOŻE POMÓC?
Jeśli chcesz zwiększyć szanse na zamknięcie się przepukliny lub przyspieszyć ten proces – skonsultuj się z fizjoterapeutą!
Dowiesz się jak poprzez codzienną pielęgnację (podnoszenie, noszenie, ubieranie) wspomagać prawidłową pracę mięśni brzucha, jakie ćwiczenia warto wdrożyć lub czy konieczne są wizyty w gabinecie.
3 rzeczy, które warto robić, zanim udasz się do fizjoterapeuty?
- kładź dziecko jak najczęściej na brzuchu
nie ograniczaj swobodnego rozwoju ruchowego dziecka na płaskim podłożu - podczas pielęgnacji unikaj pozycji wyprostnych
(pozycja fasolki to najlepsze rozwiązanie). - Spróbuj unikać sytuacji, w których mocno wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas długotrwałego płaczu.
Plastrowanie pępka przy przepuklinie — tak czy nie?
“Plastrowanie czy inne „dziwne metody” ucisku mechanicznego na pępek nie mają żadnego uzasadnienia – wpływają jedynie na wyrównanie wypukłości pępka, a przecież przyczyną przepukliny jest drożny pierścień pępkowy. Nie ma dowodów na skuteczność tych metod, gdyż do ustąpienia przepukliny prowadzi spontaniczne zwężanie się pierścienia pępkowego, a nie ucisk.”
żródło: mp.pl – prof. dr hab. n. med. Maciej Bagłaj
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!